Aedniku mured

Kõige ilusa juures on alati ka midagi sellist, mis meele mõruks teeb. Aiapidaja meelemuserdajaid on mitu.
Ilm – see on siis, kas liiga kuum ja kuiv või liiga külm, tuuline ja vihmane. Vahepealset varianti, kus kõik need eelpool nimetatud ilmastikuolud oleks tasakaalus, üldiselt ei esine. Kui on liiga kuum ja kuiv, kipuvad taimed kuivama ja siis on igapäevaseks tegevuseks kastmine. Kastmine iseenesest pole ju ei tea, mis konti murdev töö, aga kui seda teha mitu nädalat järjest päevast päeva, siis ei ole enam tore. On lihtsalt tüütu. Kui on vihmane ja külm, siis on muld vettinud, taimede tolmlemine pärsitud, õied vettinud jne. Ning kui neile ilmastikuoludele lisandub veel tugev tuul, mis sel aastal on valdav olnud, siis lisandub ühe tööna  noorte ja õrnade taimede toestamine, et tuul neid lihtsalt maha ei niida. Ilma vastu me ei saa. See lihtsalt on.
Teiseks aedniku õudusunenäoks on kõiksugu loomad – mutid, vesirotid, jänesed, kitsed, kassid (!!! jaa neile meeldib värskelt kobestatud peenras omi asju õiendada). Need on loomad, kellega me oleme pidanud viimase paari kuu jooksul võitlust pidama. Täna oli hetk, kus tundsime, et nüüd on kõik, loomad on võitjad! Hommikune vaatepilt, kus madalad astrid olid puhtaks söödud ja vaid 5cm jupid vaatasid peenrast vastu, oli jäneste laastamistöö. Neid loomakesi on muidu üpris tore õue peal kalpsamas näha ja kuna nad suurt kurja senini pole teinud, siis ei ihunud ka neile eriti hammast. Aga nüüd! Kui peenar on jäneste trallitamise tagajärjena käpajälgedest kirju, siis tuleb nendega sõtta minna. Kuidas? Veel ei tea. Oma laastamistööga on alustanud ka vesirott. Selle eluka kohta võiks küll öelda, et siin ei aita ei ussi- ega püssirohi. Lased augud hirmsa haisuga nõgeseleotist täis, surud kinni, upakile aetud taimed katsud ka kuidagi maa sisse tagasi saada, kobestad peenra keerad selja ja… 30 minuti pärast on uued käigud tehtud ja suund uutele taimedele võetud. Siis võtad veevooliku ja lased uued käigud vett täis, ikka survega, et kõik korralikult uputaks. Ikka ei midagi!
Ehk siis , kui ilma vastu me ei saa, siis loomade vastu ju tahaks mingit lahendust leida. Vaatame, kes väljub sellest võitlusest võitjana.

P.S. Nende asjade kõrval tundub rohimine lausa taevalik töö olema ja saaks kanda pigem aedniku rõõmude hulka.